top of page

5+1 erős gyakorlat az Ego-munkához, amivel garantáltan megváltoztatod az életed!

Szerző képe: Eszter CzédulaEszter Czédula

A munkám során rendkívül sok időt szentelek az Ego működésének a megismerésére, megváltoztatására az ügyfeleimmel, hiszen életünk 95%-át a tudattalan énünk irányítja, így nem mindegy milyen minőségben halad az életünk. Nehéz, szenvedésekkel teli életet választunk vagy egy tudatosabb, könnyedebb, szeretetteljes életet? Ez döntés kérdése. Ebben az írásomban megismertetlek az Ego működésével, hasznosságával, káros hatásaival, illetve több olyan egymásra épülő gyakorlatsorral, mellyel önállóan tudsz dolgozni az otthon kényelméből magadon, hogy egy biztonságos, boldog életet teremthess magadnak.

Czédula Eszter Coach

Mi is az az Ego?


Az Ego az az „Én”, ahogy látod magad. Elmédnek az a tudattalan része, amely azonosul a jellemvonásokkal, hiedelmekkel és szokásokkal.


Kezdjük a legelején…


Amikor leszületünk erre a csodálatos Földre, tiszta lélekként, intuitív természettel érkezünk. Hiába nem „beszéljük” még a nyelvet, ösztönösen megértjük a világot, feltétel nélkül szeretünk mindent és mindenkit benne, anélkül, hogy szűrnénk az információkat. Tiszta tudatossággal rendelkezünk, így szabadon játszhatunk, alkothatunk, álmodozhatunk és ez a fajta létezés a természetes. Itt még nem alakul ki az identitásunk, szinte minden körülöttünk forog. Ebben az állapotban minden miattunk történik és nem velünk. 👶


Ebben a korban egocentrikus állapotban vagyunk és amikor valamilyen sérülés ér minket, az nagy hatással van az Egónkra. Az a képességünk, hogy a saját perspektívánkon kívül kezdjük el megfigyelni a dolgokat, csak tizenéves korunkban kezd el kifejlődni.


Czédula Eszter Coach

Így olyan identitást hoz létre számunkra, amely képes megbirkózni a megtapasztalt zavarokkal, másoktól való szétkapcsolódással és a szeretet elvesztésével. Erősíti az identitást, hogy a legjobb tudásunk szerint biztosítsa, hogy továbbra is megkaphassuk a rendelkezésre álló szeretetet.


Ahogy idősödünk, (jellemzően öntudatlan) értékeket tanítanak nekünk az intelligenciáról, a teljesítményről, az előnyben részesített érzelmi állapotokról, a kapcsolatokról és más emberekről. A legnagyobb szükségletünk az, hogy szeretetet kapjunk, ezért megtanulunk azonosulni ezekkel az értékekkel, még akkor is, ha azok valójában nem pozitívak.


Sok felnőtt nem fejlődte meg ezt az egocentrikus állapotot. Ez abban nyilvánul meg, hogy még mindig azt hiszik, hogy a dolgok VELÜK történnek meg.


Ha úgy gondolod Kedves Olvasó, hogy nem te irányítod az életed, hanem a külső események, akkor ez az Ego-munka kifejezetten előnyös lesz számodra. 👌😊

A teremtő Ego


Czédula Eszter Coach

Az Egónk egy nagyon merev identitás, de annak is kell lennie. Hiedelmek, minták és ötletek halmazát hozta létre, amelyeket a legtöbben „személyiségnek” neveznek. Az Egónk nagyon védekező az identitásunkkal szemben. Minden, ami a megerősített gondolatokon, hiedelmeken és viselkedéseken kívül esik, elutasításra kerül.


Ismerős? 😊

Biztos te is érezted már azt egy vitánál családtaggal, baráttal vagy pároddal szemben, hogy mindkét fél csak a saját igazát szajkózza. Tulajdonképpen egymás véleményét nem igazán változtatják meg, csak oda-vissza mondják a magukét, megerősítve a saját meggyőződésüket. A vita „győztese” egyszerűen az a személy, aki megerősíti elfogultságát. A másik Egója egy meggyőződést véd, a tiéd pedig ezt a személyt védi győztesként, akit az identitásodhoz kötöttél. Ezzel csak egy probléma van, hogy pont az ellentmondásos vélemény lenne az, ami lehetővé tenné számunkra a növekedést. 🤦‍♀️


Mi történik ezután?


Növekedés, fejlődés helyett - a két ellentmondásos vélemény ütközése miatt - a résztvevők elkezdenek haraggal tekinteni egymásra. Az Ego ilyenkor úgy érzi, hogy kicsúszik a keze alól az irányítás, amint kihívást jelentő eseményeket tapasztal. Ez kicsit olyan érzés, mint önmagunkat támadnánk meg, hiszen az Ego azt az illúziót kelti, hogy a véleményünk és hiedelmeink tesznek azzá minket, akik vagyunk. Ez a működés pedig bizonytalansághoz, majd alacsony önértékeléshez vezet és elkezdünk túlkompenzálni ebben az érzékeny állapotban. 😮

Czédula Eszter Coach

Miért FONTOS akkor az Ego-munka? 😊


Az Ego-munka a valódi természetünkhöz való visszatérésről szól. Eddig az életünk olyan minták, hitrendszerek szerint működött, amelyeket nem tudatosan választottunk. Nekünk „választották” őket. (Nem igazán volt beleszólásunk…)


Így az Ego-munka egy új választási lehetőség. 👆


Amennyiben szívesen dolgoznál a hitrendszereiden, mintáidon, érzelmeiden, traumáidon, Belső Gyerek Éneden,
a Theta Healing módszer Neked való! Kattints a képre bővebb infóért! 😊
Czédula Eszter Coach

Az Egót soha nem „megölni, elpusztítani, kiiktatni, letagadni” akarjuk, hiszen ő gyerekkorunk óta védelmez minket és a pszichénk része, hogy segítsen megküzdeni dolgokkal. Olyan szuper képességeket tudunk elsajátítani, mint a figyelem és tudatosság, melyek segítenek meglátni önmagunk más részeit. Képesek vagyunk elgondolkozni a gondolatainkon, a tetteinken, az érzelmeinken és változtatni is tudunk rajtuk. Szóval elkezdjük puhítani, lágyítani az Egót.


Képzeld el az Egód úgy, mintha egy Őrszem lenne, aki folyamatosan vizsgálja a környezetet, keresve azt a valakit vagy valamit, aki kárt akar okozni benned. Bármi, ami ütközik az ő felfogásával, az „ellenséggé” válik. Olyan régóta azonosul ezekkel a jellemvonásaiddal, hogy az ő fő funkciója ennek az identitásnak az életben tartása.


Az Ego-munkával tulajdonképpen elküldöd „nyaralni” kicsit az Őrszemed, hogy végre új tapasztalatok kerülhessenek bele a tudatosságodba. Amíg ő „pihenget”, eldöntheted a beleszólása nélkül, hogyan érzel, mit gondolsz és hogyan választasz.


Czédula Eszter Coach

Nade nézzük meg az Ego-gyakorlatot, ami végre segít kispadra küldeni az Őrszemünket. 😊

👇👇👇


1. Engedd, hogy az Egód bemutatkozzon!


Ez a gyakorlat kb. 1 percet vesz igénybe, de nem is olyan könnyű mint, amilyennek látszik. Eddig ugye nem igazán voltál tisztában az Egóddal, a működésével, így az esetek 95%-ban tudattalanul irányított téged és folyamatosan erősödött. Csak megfigyeléssül tud enyhülni és a jó hír, hogy a meglágyult Ego a Belső Béke állapotát hozza el számodra. Csak hogy ő nem igazán „szereti”, ha megfigyelik, ezért ez az első lépés kezdetben kicsit kellemetlen tud lenni, ezért kérlek téged, hogy legyél türelmes magaddal! 😌


Czédula Eszter Coach

Próbálgasd reggel, amikor felkelsz vagy lefekvés előtt:


1. Keress egy csendes helyet, ahol a legjobban érzed magad.


2. Csukd be a szemed és vegyél egy mély levegőt, lassan fújd ki.


3. Ismételd meg ezt a megerősítést: „Biztonságban vagyok és egy új módot választok arra, hogy megtapasztaljam magam az Egómtól elkülönülve.”


Ekkor felkészítjük az agyat, hogy lazítson ebben a munkafolyamatban. Először nagyon kényelmetlen lehet ilyen új módon szemlélni magad. Érzéseket érezhetsz a testedben (amihez eddig nem voltál hozzászokva) vagy száguldó gondolatokat tapasztalhatsz, amelyek azt súgják, hogy ne gyakorold ezt a gyakorlatot. Mindez teljesen normális, hiszen csak az Egód akar ellenállni ennek a folyamatnak, semmi baj nem történhet veled! 🧡


 

2. Legyél barátságos vele az első találkozásnál!


A második lépés arról szól, hogy tudatosítsd, mit mondasz az „én” szó után. (ez az Ego-önbeszéded, vagy másnéven Belső Kritikus Éned) Sok éven át ismételgetted ezt, így meglepő lesz megfigyelni, hogy valójában hogyan beszélsz magadról.


Nos, a legbarátságosabb módja annak, hogy „találkozz” az Egóddal, ha nem triggerelik őt.


Tegyél magadban egy szándékot arra, hogy tanúja leszel az Egód egyetlen mai beszélgetésének valakivel. Figyelj mindenre, amit az „én” szó után mondasz.


Czédula Eszter Coach

Gyakorlat

Naponta egyszer írd fel a válaszaidat a naplódba, jegyzetfüzetedbe:


1. Milyen gyakran beszélek magamról? (pl.: Amikor másnak mesélsz valamit magadról)


2. Milyen jelzővel jellemeztem ma magam? (pl.: De hülye vagyok!)


3. Kiváltott-e bármilyen kellemetlen érzelmi reakciót bennem a beszélgetés? (pl.: harag, düh, szomorúság, öröm) Írd le!



Czédula Eszter Coach

 

3. Nevezd el az Egód!


Amikor elnevezzük az Egónkat, hatalmas lépést teszünk afelé, hogy tőlünk különállónak lássuk. Válassz olyan nevet, ami intuitív módon jön létre benned, ha rágondolsz. Most pedig nevezd el az Egódat! 😊


Pl.: Az Egóm neve Mirtill. Megyfigyelem, ahogy Mirtill jön-megy. Néha nem látom Mirtillt néhány óráig, aztán meggondolatlanul, elhagyatottság érzéssel jön. Bizonyos dolgok rendkívül érzékennyé teszik Mirtillt és ez rendben van.

 

Azzal, hogy elnevezted az Egódat, elszakadtál tőle. Most látni fogod, hogy az Ego jön és megy. Meg fogsz lepődni, hogy milyen gyakran jön és milyen gyorsan megy. Ez egy megfigyelési szakasz. Gyakorold ezt a szakaszt legalább 2 hétig. Ebben a szakaszban jelentős áttöréseket érhetsz el.


Idővel nemcsak az Egóddal leszel tisztában, hanem tudni fogod, milyen helyzetekben „várhatod”, hogy felbukkanjon. Azaz éber leszel a működésedre. Ez a fajta tudatosság pedig lehetővé teszi számodra, hogy túlláss az Egódon és olyan reakciókat válassz, amely jobban igazodik hiteles énedhez. Így haladsz szépen fokozatosan az önazonosság felé. 😌


 


4. Ismerd meg a triggerelt Egód!


Ezt a lépést csak akkor kezd már el, ha legalább két hétig elvégezted a 2. lépést! 👆


Czédula Eszter Coach

Például:

A testvéred azt mondja neked: „Fáradtnak tűnsz” egy családi összejövetelen.

Te erre gúnyosan válaszolsz: „Természetesen fáradtnak tűnök, hiszen heti 60 órát dolgozom és gyereket nevelek. Biztos jó neked, hogy rengeteg szabadidőd van. Ne aggódj, legközelebb nem jövök át hozzád ebédre.”


Amit a nővére tárgyilagosan mondott: „Fáradtnak tűnsz.”

Amit az Ego kihallott ebből: „Mindig olyan durva és lekezelő veled. Ez azért van, mert egész életében féltékeny volt rád. Most bezzeg azt hiszi, hogy olyan tökéletes.”


Az Ego az igazi Storytellerség Mestere. Ezer és ezer olyan érzelmi esemény és élmény van naplózva benne, amelyekre nem is tudsz tudatosan emlékezni. Ez a történet arra szolgál, hogy megvédjen téged, de mindig kötve tart a múltbeli élményeidhez. 🤓


Gyakorlat:

Figyeld meg a következő alkalommal, amikor aktiválódik/betriggerelődik a saját Mirtilled. Tudni fogod, mert ilyenkor felgyorsul a szívverésed, úgy érzheted, hogy legszívesebb kiabálnál egyet vagy ellenkező esetben bezársz, vagy akár elveszettnek is érezheted magad.


Íme a feladatok:

1. _________ érzését éreztem, amikor betriggerelt.

2. _________ érzését éreztem, amikor ______________________.

3. A ________ esemény számomra azt jelenti, hogy _____________.


Íme egy példa rá:

Dühöt éreztem, amikor betrigerelltek. 😤

Dühöt éreztem, amikor a férjem a mosogatóban hagyta az edényeket. 😡

Az az esemény, hogy a mosogatóban hagyta az edényeket, azt jelenti, hogy nem vagyok érdemes arra, hogy figyeljenek rám. (Nem vagyok értékes, nem vagyok elég jó...stb.) 😭


Oké, most már megérted ez alapján, hogy az objektív valóság az volt, hogy az edények a mosogatóban maradtak. Ez a harag érzelmét váltotta ki belőled, mert a mögöttes meggyőződésed: nem vagyok érdemes arra, hogy figyelembe vegyenek.

👇

Itt az Ego alapvető érzelmet érzett: méltatlanság. Ez fájdalmas volt és mivel soha nem tanultad meg az érzelmek feldolgozását, az Egód kivetítette azokat erre a szituációra, illetve egy személyre. Az Egód jobban szereti másokra ráprojektálni az érzelmeket, mintsem szembesüljön a fájdalmas érzelemmel.


Czédula Eszter Coach

 

5. Értékeld és fogadd el az Egód!


Ez a lépés sok gyakorlást igényel. Ez nem intuitív módon működik, ezért sokszor meg kell ismételned, mielőtt természetessé válik.


Gyakorlat:

Nagyra értékelem, hogy az Egóm azért jött, hogy megvédjen (a trigger során érzett érzelmektől).

Rendben van, hogy megtapasztalhatom a … érzést. (új érzelem, amit át akarsz érezni)

Többé nem kell az életem eseményeit a (trigger során érzett érzelem) jelentéséhez kötnöm

… vagyok (megerősítem az új érzelmet – pl.: Értékes vagyok.)

 

Így fog kinézni az előző példával:

Értékelem, hogy az Egóm azért jött, hogy megvédjen a méltatlanság érzésétől. ❤️

Rendben van, hogy megtapasztaljam az méltóságot. ❤️

Többé nem kell az életem eseményeit a méltatlanság jelentéséhez kötnöm. ❤️

Méltó vagyok. ❤️


 

6. EXTRA GYAKORLAT 💯


Amennyiben van még kedved kísérletezgetni, nézz meg egy YouTube-videót olyasmiről, ami a te nézőpontoddal teljesen ellentétes. Ülj azokkal az érzelmekkel, amiket felhoz benned. Engedd meg magadnak, hogy objektívan hallgasd az elhangzó szavakat. Figyeld meg, hogy „túlhallasz-e” az érzelmi reakciódon. Ez a gyakorlat elképesztően transzformatív tud lenni.


 

Fuh, igen tudom… Ez egy picit soknak tűnhet egyszerre. Míg írtam ezt a blogbejegyzést, magam is rájöttem sok mindenre. Arra is, hogy nekem sem ártana picit többet vizsgálódnom a „világomban”, hiszen mindig vannak könnyebb és nehezebb periódusok. Az utóbbiban pedig kifejezetten jól jön ez a technika. 🙏


Átszáguldhatnak most különböző gondolatok a fejedben: „Áh, ez nem fog működni. Nem vagyok képes rá, ez túl nehéz.” De az is lehet, hogy egyszerűen nem akarod.


Mivel kihívás elé állítottad most az Egód, nemcsoda, hogy ellenállásba ütközhettél. Engedd meg magadnak, hogy meglásd ezt az ellenállást is.


Ez az Ego-munka nehéz. A félelmekkel, árnyoldalunkkal való szembenézés mindig az. DE ez változtatja meg az Életet. Elképesztően transzformatív a hatása. Kötelezd el magad iránta, mert MEGÉRDEMLED, hogy SZABAD légy! 🍀🍀🍀


Ha pedig nem megy egyedül és mélyebb merülésre vágysz önmagadba, ahol társként kísérhetlek a változásod során, tudod hol találsz!


Ölellek,

Eszter 🥰







Commentaires


bottom of page