Hallottad már azt, hogy egy kellemetlen állapotot, rossz tulajdonságot képes vagy erőforrássá átalakítani?

Keretezd át!
Ahogy az előző cikkemben is említettem, talán a legfontosabb célunk a magányban, hogy megértsük, hogy tekinthetünk rá pozitív dologként, amit előnyünkre fordíthatunk. Ahelyett, hogy elvenne belőlünk sok energiát a szomorúság, kirekesztettség érzése, inkább tudatosítsuk magunkban, hogy önként is választhatjuk az egyedüllétet, mely számos jutalommal is járhat. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ha nagyon mélyen vagyunk, ne forduljunk a megfelelő szakemberhez! Mindenképp érdemes a mélyére ásni a dolgoknak, ha már régóta áll fenn ez az állapot és a trükkök nem válnak be!
Pandémia és a magány
A karantén idején biztosan sokan találkozhattunk azzal az állapottal, hogy be vagyunk zárva az otthonunkba, egyedül kell lennünk, szembesülnünk kell önmagunkkal, gondolatainkkal, eddig félresöpört problémáinkkal, mely frusztráltságot, szorongást okozhatott bennünk.
Családosként pedig a felnőttek szorongása, lelkiállapota a gyerekekben sokszorosan jelent meg. Ebben az időszakban a létbizonytalanság jelenléte miatt enyhébbtől súlyosabb poszttraumás stressz is kialakulhatott. Azt érezhettük, hogy nincs kontrollunk az életünk felett, így korábbi traumáink, félelmeink is bekapcsolhattak, aminek a feldolgozásában feltétlenül szakember javasolt!
Vannak családok, barátságok, akiket szétszakított ez az időszak, vannak, akiket jobban összehozott. Aki ebben az időszakban szembesült az elnyomott érzéseivel, traumáival, az jó esetben elkezdett azóta tudatosan dolgozni magán, így előnyére fordíthatta az elszigeteltség okozta magány érzését.
(Többet és mélyebben nem is szeretnék belemenni a korona vírus okozta szörnyű károkba, ami mindannyiunkat ért egyénileg és kollektívan is, épp csak érinteni szerettem volna a témát a magány szempontjából)

Tudatosság a magányban
Ha jobban megnézzük a magány és az egyedüllét nem rokon értelmű szavak. Azaz lehetünk magányosak úgy is, hogy az időnk nagy részét emberek között töltjük, illetve az egyedüllét nem feltétlenül jelenti a magányosságot. Így érdemes a fókuszt az utóbbira helyezni és kihasználni az előnyeit.
A BBC médium végzett egy kutatást 18 ezer fővel, melynek eredménye, hogy az 5 legnépszerűbb kikapcsolódási forma tipikusan egyedül végzett tevékenység, mint például az olvasás is. Az érdekesség az, hogy a 3. helyen konkrétan az egyedül töltött idő volt, mint legnépszerűbb kikapcsolási forma. A család és barátok csak a 12. helyre kerültek.
Tudósok szerint rendkívül sok előnye és jótékony hatása van az egyedüllétnek a szellemi frissességünkre, amikor nem kell éppen más emberekre figyelnünk:
Több energiát tudunk fordítani az emlékeink felépítésére.
Javíthatjuk a koncentrációs készségünket.
Használhatjuk, fejleszthetjük a kreativitásunkat.
Javulhat a teljesítményünk.
Nőhet az empátiánk, mások segítésére való igényünk.
Én például, ha egyedül elmegyek sétálni az erdőbe vagy valamilyen vízpartra, sokkal több ötletem szokott támadni. Vagy a másik tevékenység a zuhanyzás, ahol tipikusan spontán ötleteink törhetnek ránk.

Kontroll érzés megélése
Az egyedüllét kiváló lehetőséget biztosít számunkra az önismeretbe való belekezdéshez, az útkereséshez. Megtanulhatjuk felismerni, majd egyedül legyőzni a félelmeinket, feldolgozni az eddig szőnyeg alá söpört problémáinkat, átírhatjuk tudatosan a negatív gondolati programjainkat, ezáltal kialakíthatunk egy pozitív szemléletmódot, ami pedig javítja a hangulatunkat. Számos előnyhöz juthatunk.
Amennyiben az otthonod kényelméből szeretnél egyedül dolgozni magadon, úgy nézz körül a honlapomon, számos személyiségfejlesztő gyakorlatot, tananyagot fogsz találni erre a célra, mely folyamatosan bővül. Érdemes visszanézni többször! 😉 Itt találod őket!
Íme az 5 értékes tipp
Az előző cikkben már kaptál pár megoldási stratégiát, tippet, hogyan is használhatnád fel az magányosság érzését előnyödre, itt elolvashatod azt is.
Íme még néhány hasznos tipp, amelyeket könnyűszerrel tudsz beépíteni a hétköznapjaidba:
Alakíts ki rituálékat.
Például, ha eddig rohanós reggeled volt és nem volt időd nyugodtan reggelizni, felkészülni a napodra, itt a lehetőség ezen változtatni. Rendkívül fontos, hogyan indítod a napod. Kelj fel akár kicsit korábban, az ébresztő megszólalása után tölts még 10 percet az ágyban, engedd meg magadnak, hogy lustálkodj kicsit a puha, meleg paplanodban. Tölts egy kis időt a tükör előtt, végezz akár arcmasszázst, arcápolási rutint. A bőröd is biztosan meghálálja a törődést. Aztán jöhet a reggeli, ami végre nem kutyafuttában van. Tedd különlegessé, egyedivé, élménnyé a reggelizést. Teríts meg szépen magadnak, nyugodtan gondold át a terveidet a napodra. Az étkezés élményét vezesd be az ebédnél, vacsoránál is.
Ha már a rutinról beszélünk, vezess be valami új dolgot az életedbe.
Nevezz ki akár hozzá egy kiemelt napot. Pl.: Ha szerda, akkor elmész egy órát sétálni a természetbe vagy számodra feltöltést jelentő helyre. A természetben kitisztulnak a gondolataid, a jelenben tudsz lenni (amennyiben nem nyomkodod a telefonodat), így a magányosság érzése is csökken.
Hiszek abban, hogy mindenkiben van kreativitás, hiába mondja azt pár ember, hogy ők nem kreatívak. Találd meg te miben vagy jó!
Az alkotás kiváló eszköz arra, hogy rendezzük a lelkünket és összpontosítsunk. Előhozásával, fejlesztésével egy teljesen új szemléletmód alakulhat ki bennünk, ami erősíti a rugalmasabb problémamegoldó képességünket, mellette pedig a személyiségünk is fejlődik. Nem beszélve arról, hogy a jelenben tart és flow élményben rengeteg érdekes, új ötletünk merülhet fel.
Vezess naplót, dokumentáld a mindennapi történéseidet.
Egyrészt kiírod magadból az elnyomott érzéseidet, negatív gondolataidat, másrészt segít rendszerezni is az életedet. Biztos hallottál már róla, hogy az írás terápiásan hat. Használatával csökkenhet a stressz érzése benned és kiegyensúlyozottabb életre ösztönöz.
Vezethetsz akár hálanaplót is, használd segítségül az általam készített verziót!
Meditálj!
Akár napi pár percet, aztán kedvedre emelheted az időintervallumot. A meditáció hatásairól bővebben itt írtam, ahol találsz egy általam készített ingyenes vezetett meditációt is, ami csak 10 percet vesz igénybe, mégis óriási pozitív hatással lehet rád. Próbáld ki! 😊

A kulcs: céltudatosság
Tehát a magány csökkentésének egyik legfontosabb eleme a céltudatosság bevezetése az életünkbe, majd annak a növelése. Próbáld ki a fent említett pár tippet vagy gondolj ki te új megoldásokat, célokat a napod folyamán. Ha teljesíted őket, a sikerélmény érzésével növelheted vele a tudatosságod, az önbizalmad, érzelmi intelligenciádat is. Biztos vagyok benne, hogy te is képes vagy megtalálni a napodban a motiváló célokat, amik szépen fokozatosan kivezetnek a magányosság érzéséből.
Ehhez segítségül csináltam neked egy Heti céltervezőt + egy EXTRA kérdéssort a tanulságok levonására AJÁNDÉKBA. Nyomtasd ki és kezd el felvezetni bele a céljaidat, majd tedd jól látható helyre és napi szinten pipálgasd, amivel megvagy! Innen tudod letölteni. 😊
Ha egyéni folyamatba szeretnéd behozni az elakadásod, fordulj hozzám bizalommal! Kérd az INGYENES 20 perces hívást tőlem! 😊 Csak nyerhetsz, ha dolgozol magadon!
Ölellek,
Eszter
Comments